bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, slezina, ambulancia, dom byliniek

Slezina

Stručne

Slezina je lymfoidný orgán, pôsobí predovšetkým ako krvný filter. Hrá dôležitú úlohu, pokiaľ ide o červené krvinky → erytrocyty a imunitný systém. Odstraňuje staré červené krvinky a uchováva rezervu krvi, ktorá môže byť cenná v prípade hemoragického šoku a tiež recykluje železo. Ako súčasť mononukleárneho fagocytového systému metabolizuje hemoglobín odstránený zo starnúcich červených krviniek. Globínová časť hemoglobínu sa degraduje na svoje konštitutívne aminokyseliny a časť hemu sa metabolizuje na bilirubín, ktorý sa odstraňuje v pečeni

Slezina obsahuje vo svojej bielej buničine lymfocyty produkujúce protilátky a monocyty, ktoré odstraňujú baktérie potiahnuté protilátkou a krvné bunky potiahnuté protilátkou prostredníctvom obehu krvi a lymfatických uzlín. Tieto monocyty sa po presune do poraneného tkaniva premenia na dendritické bunky a makrofágy, pričom podporujú hojenie tkaniva. Slezina je centrom aktivity mononukleárneho fagocytového systému a je analogická veľkej lymfatickej uzline, pretože jej absencia spôsobuje predispozíciu k niektorým infekciám.

Ako funguje slezina?

Slezina je najväčší lymfoidný orgán v tele. Je hostiteľom širokej škály imunologických funkcií popri jej úlohách pri hematopoéze a odstraňovaní červených krviniek. Fyzická organizácia sleziny jej umožňuje filtrovať krv od patogénov a abnormálnych buniek a uľahčiť interakcie s nízkou pravdepodobnosťou medzi bunkami prezentujúcimi antigén →APC a príbuznými lymfocytmi. APC špecifické pre slezinu regulujú reakciu T a B buniek na tieto antigénne ciele v krvi. 

Slezina obsahuje dve rôzne tkanivá, bielu dreň →A a červenú dreň →B. Biela dreň funguje pri produkcii a raste imunitných a krvných buniek. Červená miazga funguje pri filtrovaní krvi od antigénov, mikroorganizmov a poškodených alebo opotrebovaných červených krviniek.

Funkcie sleziny v organizme

Okrem vyššie uvedených základných funkcii → mechanická filtrácia červených krviniek a aktívna  imunitná odpoveď prostredníctvom humorálnych a bunkami sprostredkovaných dráh má slezina aj iné funkcie. Tu sú.

  • produkuje všetky typy krviniek počas života plodu
  • produkuje  opsoníny, properdíny a tuftsíny.
  • Uvoľňuje neutrofil po infarkte myokardu
  • vytvára červené krvinky → kým u dospelého človeka je primárnym miestom krvotvorby kostná dreň , slezina má dôležité krvotvorné funkcie až do 5. mesiaca tehotenstva. Po narodení erytropoetické funkcie zanikajú, s výnimkou niektorých hematologických porúch. Ako hlavný lymfoidný orgán a centrálny hráč v retikuloendoteliálnom systéme si slezina zachováva schopnosť produkovať lymfocyty a ako taká zostáva hematopoetickým orgánom.
  • Skladuje  červené krvinkylymfocyty .
  • Poruchy funkcie sleziny môžu mať za následok, alebo naopak, sú dôsledkom mnohých ochorení.

    bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje