bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje srdcový pulz - slovník, dom byliniek

čo je nové?    slovník   srdcový pulz

Srdcový pulz

Stručne

Srdcový pulz je frekvencia srdcových cyklov vrátane systoly a diastoly. Normálna pulzová frekvencia v pokoji, v úderoch za minútu je:

  • novorodenec (0-3 mesiace)   99 - 149

  • dojčatá(3-6 mesiacov)   89 - 119

  • dojčatá (6-12 mesiacov)  79 - 119

  • deti (1-10 rokov)  69 - 129

  • deti nad 10 rokov a dospelí vrátane seniorov 59 - 99

  • dobre trénovaní športovci 39 - 59

Ako to funguje?

Srdcový tep je iniciovaný sinoatriálnym uzlom, ktorý generuje akčný potenciál, ktorý prebieha cez srdcový sval, čo spôsobuje kontrakciu srdcového svalu organizovaným spôsobom, ktorý charakterizuje srdcový tep. Srdce je inervované sympatickými a parasympatickými vetvami autonómneho nervového systému, ktoré regulujú srdcovú frekvenciu ovplyvňovaním činnosti sinoatriálneho uzla. Aktivácia sympatických vlákien má iniciačný vplyv na aktivitu sinoatriálneho uzla, čo zvyšuje rýchlosť srdcovej frekvencie. Aktivácia parasympatiku má na aktivitu sinoatriálneho uzla inhibičný účinok a znižuje tepovú frekvenciu.

Normálny pulz má pravidelný rytmus a silu. Nepravidelný pulz môže byť spôsobený sínusovou arytmiou, ektopickými údermi, fibriláciou predsiení , paroxyzmálnou predsieňovou tachykardiou, predsieňovým flutterom , čiastočným srdcovým blokom atď. Prerušované vypadávanie úderov pri pulze sa nazýva "prerušovaný pulz". Príklady pravidelného prerušovaného (pravidelne nepravidelného) pulzu zahŕňajú pulsus bigeminus , atrioventrikulárny blok druhého stupňa . Príkladom nepravidelného prerušovaného (nepravidelne nepravidelného) pulzu je fibrilácia predsiení.

Náhle zmeny srdcovej frekvencie môžu byť ovplyvnené okrem iných aj  faktormi, ako je fyzická aktivita, emócie alebo lieky.

Slabý pulz znamená úzky pulzný tlak. Môže to byť spôsobené nízkym srdcovým výdajom → šok, kongestívne srdcové zlyhanie, hypovolémia, chlopňovým ochorením srdca → ako je obštrukcia výtokového traktu aorty, mitrálna stenóza, syndróm aortálneho oblúka  atď.

Ohraničujúci pulz znamená vysoký pulzný tlak. Môže to byť spôsobené nízkou periférnou rezistenciou (ako sa pozoruje pri horúčke, anémii , tyreotoxikóze, hyperkinetickom srdcovom syndróme, AV fistule, Pagetovej chorobe, cirhóze pečene, zvýšeným srdcovým výdajom, zvýšeným objemom úderov (ako sa pozoruje pri úzkosti, cvičenie, úplná srdcová blokáda, aortálna regurgitácia, znížená rozťažnosť arteriálneho systému → ako sa pozoruje pri ateroskleróze.

Sila impulzu môže byť hodnotená podľa uvednej stupnice

0 = neprítomný

1 = sotva hmatateľný

2 = Ľahko hmatateľný

3 = plný

4 = Aneuryzmatický alebo ohraničujúci pulz

Pulz s nízkym diastolickým tlakom → pulsus mollis, cievy sú medzi údermi mäkké alebo nehmatateľné. Pri vysokom diastolickom tlaku → pulsus durus sú cievy stuhnuté aj medzi pulzmi.

Forma alebo obrys pulzu je palpačný odhad arteriogramu. Rýchlo stúpajúci a rýchlo klesajúci pulz → pulsus celer  pozorujeme pri aortálnej regurgitácii. Pomaly stúpajúci a pomaly klesajúci pulz →pulsus tardus pozorujeme pri stenóze aorty.

Porovnanie pulzov a rôznych miest poskytuje cenné klinické informácie.

Rozdielny alebo nerovnaký pulz medzi ľavou a pravou radiálnou artériou sa pozoruje pri anomálnom alebo aberantnom priebehu artérie, koarktácii aorty, aortitíde, disekujúcej aneuryzme, periférnej embólii atď.

Klinicky významných môže byť niekoľko vzorcov pulzu. Tie obsahujú:

  • Dikrotický pulz: je charakterizovaný dvoma údermi na srdcový cyklus, jedným systolickým a druhým diastolickým. Fyziologicky je dikrotická vlna výsledkom odrazených vĺn z dolných končatín a aorty. Stavy spojené s nízkym srdcovým výdajom a vysokou systémovou vaskulárnou rezistenciou môžu vyvolať dikrotický pulz.

  • Pulsus alternans : hrozivý zdravotný príznak, ktorý naznačuje progresívne systolické zlyhanie srdca. Na trénované končeky prstov vyšetrujúci zaznamená vzor silného pulzu, po ktorom znova a znova nasleduje slabý pulz. Tento pulz signalizuje slabnúcu snahu srdca udržať sa v systole.

  • Pulsus bigeminus : označuje pár úderov v rámci každého úderu srdca. Súbežná auskultácia srdca môže odhaliť cvalový rytmus prirodzeného srdcového tepu.

  • Pulsus bisferiens : je charakterizovaný dvoma údermi na srdcový cyklus, oba systolické, na rozdiel od dikrotického pulzu. Je to nezvyčajný fyzický nález, ktorý sa zvyčajne vyskytuje u pacientov s chorobami aortálnej chlopne, ak sa aortálna chlopňa normálne neotvára a nezatvára. Trénované končeky prstov budú pozorovať dva pulzy pri každom údere srdca namiesto jedného.

  • Pulsus tardus et parvus , tiež pulsus parvus et tardus , pomaly stúpajúci pulz a anakrotický pulz, je slabý (parvus) a neskorý (tardus) v porovnaní s jeho očakávanými charakteristikami. Je to spôsobené stuhnutou aortálnou chlopňou, ktorá sťažuje jej otváranie, čo si vyžaduje zvýšenú tvorbu krvného tlaku v ľavej komore. Vyskytuje sa pri stenóze aortálnej chlopne.

  • Pulsus paradoxus : stav, pri ktorom nie je možné zistiť niektoré srdcové údery v radiálnej artérii počas inspiračnej fázy dýchania. Je to spôsobené prehnaným poklesom krvného tlaku počas tejto fázy a je diagnostikou rôznych srdcových a respiračných stavov s rôznou naliehavosťou, ako je srdcová tamponáda .

  • Tachykardia : zvýšená pokojová srdcová frekvencia. Vo všeobecnosti je na identifikáciu typu tachykardie potrebný elektrokardiogram (EKG).

  • Pulzačný Tento opis pulzu naznačuje vnútornú fyziológiu systoly a diastoly . Z vedeckého hľadiska sú systola a diastola sily, ktoré rozširujú a sťahujú pľúcny a systémový obeh.

  • Kolabujúci pulz je znakom hyperdynamickej cirkulácie .

srdcový pulz - slovník, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje