Sulforafan je nepriamy amtioxidant rozpustný v tukoch, má nízku molekulovú hmotnosť a pomerne jednoduchú štruktúru. Jeho biologická dostupnosť je mimoriadne vysoká → cca 80 %. Porovnanie z bežne vyskytujúcimi sa polyfenolmi je doslova šampion [viď obr nižšie, zdroj https://www.ncbi.nlm.nih.gov]
Vrchol aktivity sulforafanu v organizme a v krvnom obehu je cca 60 min po požití Na porovnanie, polyfenoly, ktoré sú veľkými objemnými molekulovými štruktúrami s vyššou molekulovou hmotnosťou, typicky vykazujú biologickú dostupnosť okolo 1 až 8 %.
Aby molekula získaná z potravy dosiahla dostatočnú intracelulárnu koncentráciu na ovplyvnenie génovej expresie, jej biologická dostupnosť musí byť dostatočne vysoká, aby mohla byť absorbovaná cez črevný epitel a niekoľko ďalších membrán medzi črevom a cieľovou bunkou.
Významnú úlohu pri vzniku sulforafánu a jeho antioxidačného účinku zohráva nukleárny erytroidný faktor Nrf2, exprimovaný s najvyššími koncentráciami v obličkách, svaloch, pľúcach, srdci, pečeni a mozgu. Táto univerzálna tkanivová distribúcia zvyšuje potenciál sulforafánu pôsobiť na rôznych signálnych dráhach ako účinná molekula pri mnohých ochoreniach vrátane rakoviny, chronických zápalových ochoreniach a pod.
Molekula sulforafánu je absorbovaná cez črevný epitel do krvného obehu do cieľových tkanív.
Sulforafán je tzv sekundárny antioxidant. Na obrázku vyššie je uvedený postup vzniku sulforafánu z glukortafanínu a miroziázy, ktorá hydrolyzuje glukozinolát.