bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje ochorenia šliach, tendinitída, zápal šliach, zápal achilovej šľachy, chronický zápal achilovej šľachy, prírodná lekáreň, dom byliniek

Ochorenia šliach

Tendinitída 

práve čítate

Tendinitída  zápal šliach prírodná lekáreň

Stručne

Tendinitída →  zápal šliach, často sa prezentujúci ako chronický zápal šliach. Je to zápalové a bolestivé ochorenie šliach asociované s mechanickým nadmerným používaním a súvisiacimi zraneniami, zneužívaním drog, faktormi životného štýlu (vrátane nesprávnej stravy a fyzickej nečinnosti), a užívaním niektorých liekov s účinnými látkami chinolón alebo fluórchinolón, napr. Nolicin, Levalox, Ciprinol a pod.  

Patogenéza ochorenia

Tendinitída je zápalové ochorenie v ktorom zohrávajú významnú úlohu zápaloví sprostredkovastelia, transkripčné faktory, cytokíny, endotoxíny, fyzikálne a chemické stresové činiteleri a pod. Z vymenovaných hrá v tomto procese hlavnú úlohu nukleárny faktor kappa B → NF-κB. Degradáciou transkripčných faktorov z rodiny kappa B sa inak pasívny NF KB aktivuje a spúšťa kaskádu génov, na konci ktorých je  zápal tkaniva, ktoré je vyhodnotené ako patogénne. Vplyvom uvedených rizikových faktorov postihuje toto ochorenia najčastejšie oblasť zápästia a lakťa, menej ramena, na dolných končatinách potom oblasť členku a kolena. Tendinitída je často chronické ochorenie, pričom prvá epizóda býva mimoriadne bolestivá, zvlášť zápästná tendinitída.

Príznaky

Priebeh ochorenia sprevádza zápal a intenzívna bolesť. Nezriedka sú paralyzované celé končatiny, pričom aj najmenší pohyb spôsobuje bolesť. Najsilnejšia bolesť prichádza cca 2 až 3 dni po nástupe ochorenia. Môže sa stať, že tendinitídu sprevádza aj zvýšená teplota. Postihnuté tkanivo sa časom zahojí, ale už zostane citlivé n a zvýšenú, alebo nešpecifickú záťaž. Vo vyššom veku môže dôjsť k autoimutnému reumatoidnému ochoreniu, prípadne k metabolickej artritíde - dne, a k zvýšenému zaťaženiu už postihnutých šliach a tentinitída sa stáva chronickou. Pri chronickej tendinitíde, alebo pri nedostatočne liečenej tendinitíde, ktorá trvá viac ako mesiac môže vzniknúť  tendinóza, čo je ochorenie, ktoré sprevádzajú degeneratívne zmeny na šľachových tkanivách spojené s aktivitou niektorých rastových proteínov, ako napr. rastový faktor VEGF, ktorý podporuje rast nových kapilár.

Diagnostika

Základom diagnostiky tendinitídy je dôkladná anamnéza zahŕňajúca zvyčajné pracovné a voľnočasové návyky. V prípade podozrenia na porušenie celistvosti šľachy, resp. kĺbu, na ktorý sa šľacha viaže môže lekár nariadiť rtg, prípadne iné  zobrazovacie vyšetrenia.

Alternatívna a adjuvantná liečba

Terapeutickým cieľom je tlmiť sprievodný zápal a bolesť. V dôsledku nedostatku krvných ciev majú tkanivá šľiach nížšiu regeneračnú a hojacu schopnosť.  Klasická medicínska terapia je spojená so závažnými vedľajšími účinkami. Preto účinné látky z niektorých rastlín, ktoré regulujú signálne dráhy spojené s expresiou tentinitídy predstavujú alternatívny, resp adjuvantný terapeutický potenciál. Pôsobia prostredníctvom rôznych antioxidačných a protizápalových mechanizmov, pričom sú schopné špecificky modulovať signálne dráhy, vrátane NF-KB, p38/MAPK, JNK/STAT3 a PI3K/Akt, čím sa znižujú zápalové procesy. 

Niektoré polyfenoly z dostupných rastlín, či už vo voľnej prírode, alebo z regálov BIO obchodov vykazujú významnú protizápalovú ochrannú aktivitu v tkanive šliach → epigalokatechíny zo zeleného čaju, kurkumín z koreňa kurkumy, bromelaín z ananásového extraktu, kyselina boswellová a resveratrol a pod. 

Okrem toho žeň šeň obsahuje polyfenol Ginsenosid,→ rG1, účinný fytoestrogén.  Aktivita estrogénu je sprostredkovaná dvoma rôznymi jadrovými receptormi, ER-α a ER-β. ER-α sa podieľa na syntéze kolagénu a ER-β sprostredkúva bunkovú apoptózu. Rg1 je nový fytoestrogén, ktorý môže aktivovať estrogén responzívny prvok, ale neviaže sa na ER-α a ER-β.

250 g čerstvého koreňa kurkumy nakrájajte na malé kúsky (neodporúčame používať kurkumový prášok, ktorý je bežne k dostaniu ako korenie, tento je na terapeutické účely nevhodný), pridajte zelený čaj a kúsky ananásu. To všetko povarte v jednom litri vody asi 10 min, potom sceďte a počas dňa na tri krát vlažné vypite. Súčasne potierajte postihnutú šľachu koncentrovanou kurkumovou masťou, prípadne, repíkovou masťou s klinčekmi. Postihnuté miesto odporúčame znehybniť a čo najmenej zaťažovať.

V prípade mimoriadne bolestivých stavov, ktoré prípadne bránia spánku viac ako jednu noc odporúčame vyššie uvedený návod ako adjuvantnú liečbu k použitiu lokálnych a systémových nesteroidných a steroidných protizápalových liekov.

Počas liečby intenzívnej kurkumou → 200 g denne a viac, neužívajte žiadne lieky na riedenie krvi → varfarín a pod, resp sa poraďte s lekárom alebo bylinkárom, prípadne nám zavolajte na hore uvedené číslo a konzultujte s nami bezplatne váš zdravotný stav.

Samozrejmosťou je úplné obmedzenie príjmu cukrov, alkoholu, adaptogénnych látok, ako je teín, kofeín a pod. Odporúčame nezaťažovať GI trakt bielkovinami, tukmi, potravinárskymi lahôdkami s dlhou trvanlivosťou → šaláty, salámy a pod.

ochorenia šliach, tendinitída, zápal šliach, zápal achilovej šľachy, chronický zápal achilovej šľachy, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje