bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje tendinopatia, ochorenia šliach, patologické zmeny šľachy, ambulancia, dom byliniek

Tendinopatia   ambulancia

Stručne

Tendinopatia je pojem označujúci patologické zmeny šľachy, ktorú možno klasifikovať ako zlyhanie homeostatickej odpovede šľachy a ktorá zvyčajne nastane po tendinitíde → zápale šliach, pokiaľ je zle liečená, alebo nie je liečená vôbec, alebo jej predchádza traumatické poranenie šľachy.

Patogenéza ochorenia

Tendinopatie sú rozšírené medzi športovcami, na pracoviskách s jednostrannou námahou šliach i medzi dospelými a seniormi s poruchou imunity. V poslednej dobe sme zaznamenali nárast tendinopatii asociovaných s dnes už nepovolený chemoterapeutickým liekom Nolicin. Dlhodobé vystavenie šľachy chladu vedie okrem iného k ťažkým zápalom s chronickými následkami. Osobitným stavom je chronický degeneratívny stav šľachy  vyplývajúci z akumulácie mikrotraumy v priebehu času, bez zápalového vplyvu → tendinóza.

Príznaky Tendinitídy

Dlhotrvajúca bolesť, čiastočne obmedzená pohylivosť a zmena pohybových návykov spôsobujúca čiastočnú invaliditu, to sú stavy, ktoré môžu nasledovať po tendinítíde a predznačujú tendinopatiu. Najčastejšie sme svedkami týchto stavov po zápaloch šliach na zápästí, nie zriedka spojený so zápalom nervov, ktorý prakticky paralyzuje pohyb ruky od lakťa nižšie. Po nedostatočnom preliečení pacient zisťuje, že ani po niekoľkých mesiacoch nie je schopný ohnúť prsty, zápästie, že ťqžko znáša torzné zaťaženie zápästia.

Liečba

Liečba Tendinopatii je prevažne konzervatívna. Bežnou terapiou je užívanie nesteroidných protizápalových liekov → NSAID, odpočinok a postupný návrat k cvičeniu →  cvičenie so závažím alebo odporovým pásom je účinnejšie ako samotné cvičenie s vlastnou váhou. Striedanie dní s cvičením a dni s oddychom sú liečebne efektívnejšie ako cvičiť každý deň.  Odpočinok pomáha predchádzať ďalšiemu poškodeniu šľachy. Počiatočné zotavenie je zvyčajne do 30 dní a úplné zotavenie do troch až šiestich mesiacov.  Existujú predbežné dôkazy, že nízkoúrovňová laserová terapia môže byť tiež prospešná pri liečbe tendinopatie. Masáž pacienti zle prijímajú zvyčajne v prípadoch, kedy sú zapálené aj nerby inervujúce oblasť postihnutej šľachy.

Na zmiernenie bolesti sa zvyčajne používajú  NSAID.  Nemenia však dlhodobé výsledky a v poslednej dobe sa ukázalo, že priamo bránia procesu hojenia šľachy. Dlhodobý liečebný efekt nemajú ani steroidné injekcie, avšak ich prínos pri krátkodobom potláčaní bolesti je nesporný.

Okrem toho jestvujú mnohé, aj lekármi používané liečebné modely → autológna krv, plazma bohatá na krvné doštičky, deproteinizovaný hemodialyzát, aprotinín, polysulfátovaný glykozaminoglykán, kožné fibroblasty atď]

tendinopatia, ochorenia šliach, patologické zmeny šľachy, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje