Urát oxidaázu ľudia nemajú. Prečo?
Urátoxidáza sa nachádza takmer vo všetkých organizmoch, od baktérií po cicavce, ale je neaktívna u ľudí a niekoľkých ďalších ľudoopov, pretože sa stratila v evolúcii primátov. To znamená, že namiesto produkcie alantoínu ako konečného produktu oxidácie purínov sa cesta končí kyselinou močovou. To vedie k tomu, že ľudia majú oveľa vyššie a premenlivejšie hladiny urátu v krvi ako väčšina ostatných cicavcov.
Geneticky bola strata funkcie urátoxidázy u ľudí spôsobená dvoma nezmyselnými mutáciami v kodónoch 33 a 187 a aberantným miestom zostrihu.
Vo všeobacnosti sa má za to, že strata expresie génu urátoxidázy bola pre ľudí výhodná, pretože kyselina močová je silným antioxidantom a zachytávačom singletového kyslíka a radikálov. Jeho prítomnosť poskytuje telu ochranu pred oxidačným poškodením, čím predlžuje život a znižuje výskyt rakoviny v závislosti od veku.
Kyselina močová však hrá komplexnú fyziologickú úlohu v niekoľkých procesoch vrátane zápalu a signalizácie nebezpečenstva a moderné diéty bohaté na puríny môžu viesť k hyperurikémii, ktorá je spojená s mnohými chorobami vrátane zvýšeného rizika vzniku dny.