čo je nové? slovník, písmeno U urémia
Urémia
Stručne
Urémia je stav, ktorý sa vyznačuje zvýšenou koncentráciou uremických toxínov v krvi, súvisí s nerovnováhou tekutín, elektrolytov, hormónov a s metabolickými abnormalitami, ktoré sa vyvíjajú súbežne so zhoršovaním funkcie obličiek. Urémia sa častejšie vyvíja v neskorších štádiách chronických ochorení obličiek, ale môže sa vyskytnúť aj pri akútnom poškodení obličiek, ak je strata funkcie obličiek rýchla. Uremické toxíny majú priame aj nepriame toxické účinky na celý rad tkanív. [Zdroj: MUDr. Janka Kubaliaková]
Epikríza urémie
Urémia je vo väčšine prípadov spôsobená zlyhaním funkcie obličiek. Môže sa však stať, že sa príznaky urémie objavia aj bez prítomnosti poruchy obličiek → užívaní silných diuretík alebo dlhodobom užívaní bylinných zmesí podporujúcich diurézu, pri stratách krvi alebo stratách tekutín → hnačky, vracanie a pod., pri užívaní silných vazokonstrikčných liekov - cyklosporín a pod. Okrem toho môže urémia nastať pri rôznych obštrukciách odtoku moču vrátane hyperplázie prostaty, močových kameňov a pod.
Renálne krízy spôsobujúce urémiu zahrňujú zápaly glomerulov a tubulov, ischemické poškodenie nefrónov a pod.
Fyzikálne a klinické príznaky urémie
Urémia sama o sebe nie je ochorenie, ale stav, ktorý sprevádza multiorgánové a multisystémové postihnutie. jej príznaky sú preto závažné a zahŕňajú
gastrointestinálne príznaky → nechutenstvo, zvracanie a hnačky, črevné koliky a krvácanie
respiračné príznaky – acidotické Kussmaulovo dýchanie, hyperventilácia, dýchavičnosť
kardiovaskulárne príznaky – uremická perikarditída, poruchy srdcového rytmu pri dysbalancii minerálov, hypertenzia, zlyhanie ľavej komory z hypertenzie alebo z prevodnenia
.neurologické príznaky – uremická encefalopatia, letargia, alebo agitovanosť, zmätenosť, poškodenie periférneho nervstva – kŕče z dysbalancie minerálov, parestézie a syndróm nepokojných nôh, rôzne stupne neuropatie.
kožné príznaky – prejavy poruchy zrážanlivosti od petechií až po sufúzie, bledosť pri chudokrvnosti, farba bielej kávy, exkoriácie pri prurite v dôsledku ukladaniu toxínov v koži a pri hyperfosfatémii.
prejavy vyplývajúce z porúch endokrinných, hematologických a hormonálnych funkcií obličiek – ako je kostná choroba, renálna anémia, imunodeficiencie, koagulopatie, tkanivové kalcifikáty, sexuálna dysfunkcia, opuchy a iné.
Diagnostika urémie
Diagnostika urémie zahŕňa dôkladnú anamnézu, klinický obraz, analýzu laboratórnych markerov, zobrazovacie vyšetrenia a poslednom rade na biopsiu obličky. Súčasne vylúčime prerenálne a postrenálne obštrukcie, zhodnotíme stav hydratácie, výdaja moču, prípadne režimové a medikačné špecifiká.
V rámci anamnézy venujeme pozornosť užívaným liekom – analgetikám, diuretikám, ACEI, sartanom, onko liekom, antibiotikám, novým liekom.
Rodinná – výskyt chronického obličkového ochorenia alebo úmrtie na zlyhanie obličiek v rodine, dialyzovaný jedinec v rodine.
Osobná anamnéza – preexistujúce ochorenie obličiek – sledovanie alebo vyšetrenie v minulosti v nefrologickej alebo urologickej ambulancii, sledovanie v detstve, močový nález v rámci preventívnych prehliadok u praktického lekára, ženy – priebeh gravidity, ochorenia vedúce k poškodeniu obličiek – infekčné, reumatologické, onkologické, metabolické, hypertenzia, diabetes, ochorenia srdcovo-cievneho systému, pečene, abúzy a to najmä alkohol a analgetiká.
Aktuálne ochorenie – posledný mesiac – teplota, vyrážka, infekcie kože, hrdla, stomatologické ošetrenie, kožné zmeny, bolesti kĺbov, problémy s dýchaním a hemoptýza, opuchy viečok, nôh, bolesti v lumbálnej oblasti, zmeny v močení, v príjme tekutín, hnačky, zvracanie, príjem stravy, absolvovanie rtg kontrastného vyšetrenia, pád alebo iný úraz, práca v rizikovom prostredí (infekčné), možnosť otravy a iné.
Epidemiologická anamnéza – pobyt v zahraničí (napríklad možnosť malárie...).
Okrem anamnézy zameriame fyzické vyšetrenie na posúdenie stavu vedomia, stavu hydratácie, uremický foetor z dutiny ústnej.
Okrem toho pozorujeme:
- zmeny kože – ikterus (ochorenie pečene), bledý kolorit (anémia), typický kolorit u pacientov s chronickou nedostatočnosťou obličiek je žltkavosivé sfarbenie podmienené pravdepodobne ukladaním močových chromogénov v koži, exkoriácie svedčia o prurite, pigmentácie a purpura (Hemoch-Schonleinova purpura), hematómy, sufúzie a iné prejavy krvácania v terminálnom štádiu obličkového zlyhania,
- dýchanie – dyspnoe v rámci hyperhydratácie, hyperventilácia – tzv. Kussmaulovo dýchanie pri metabolickej acidóze,
- tvár – opuchy viečok (glomerulonefritída, nefrotický syndróm), mesiačikovitá tvár (užívanie kortikoi
- dov), maskovitá tvár (systémová skleróza), motýľovitý exantém (systémový lupus), "boxerský nos" v dôsledku zrútenia chrupkovej prepážky nosa (Wegenerova granulomatóza), subkonjunktiválne krvácania (vaskulitída),
- hrudník – pri auskultácii možno zistiť známky stázy v malom obehu, oslabenie dýchania s podozrením na fluidotorax, perikarditický alebo pleuritický trecí šelest,
- brucho – ascites (nefrotický syndróm, cirhóza pečene), veľkosť pečene a sleziny (hepatomegália pri polycystickej degenerácii, pri malignite, splenomegália pri hemolytickej anémii, hematologických malignitách, pri portálnej hypertenzii, systémových ochoreniach a chronických infekciách), presiaknutie brušnej steny (anasarka), palpáciou tesne nad pupkom pátrame po možnom víre, overíme auskultačne prípadný šelest (stenóza renálnych artérií), obličky vyšetrujeme bimanuálne, bolestivé zväčšené obličky bývajú pri polycystickej chorobe obličiek, zväčšená oblička môže byť pri tumore alebo hydronefróze, vyšetrujeme bilaterálne tapottment, pozitívny býva pri akútnej pyelonefritíde,
- na končatinách si všímame anomálie tvaru prstov, deformácie kĺbov (reumatoidná artritída), opuchy, prítomnosť tofov pri dne.