bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje vaginálna kandidóza, ženské ochorenia, ambulancia, dom byliniek

Choroby vaječníkov

Choroby maternice

Choroby prsníkov

Poruchy menštruácie

Choroby počas tehotenstva

Menopauza

Vaginálna kandidóza

práve čítate

Vaginálna kandidóza ambulancia

Stručne

Premnoženie niektorých druhov kvasiniek, vrátane Candida albicans,  môže spôsobiť infekcie od povrchových, ako je  vaginálna kandidóza, až po systémové infekcie, ako je fungémia a invazívna kandidóza. Vaginálna kandidóza postihuje  75%  žien, pričom mnohé ženy prekonajú  toto ochorenie aj viackrát za život.

Príznaky ochorenia

Prvé príznaky infekcie sú podráždenie, výtok pozostávajúci z odlúpených častí vaginálneho epitelu a intenzívna svrbivosť pošvy a vulvy. Okrem toho môže žena cítiť pri pohlavnom styku alebo močení pálenie. Táto infekcia postihuje až 3 zo 4 žien a mnohé prekonajú toto ochorenie aj viackrát za život. Vo všeobecnosti sa nepovažuje za sexuálne prenosnú chorobu, ale v prípade pravidelnej sexuálnej aktivity je zvýšené riziko prenesenia infekcie vaginálnymi kvasinkami aj nna mužov.

Patogenéza ochorenia

Až donedávna bola vagiálna kandidóza považovaná za výsledok abnormálnej  adaptívnej imunitnej odpovede. Niekoľko prierezových klinických štúdií však odhalilo, že HIV+ ženy so zníženým počtom CD4+ T-buniek neboli vystavené väčšiemu riziku rozvoja tohto ochorenia v porovnaní so zdravými ženami. Prelomová štúdia s reálnymi ženami chorých na vaginálnu kandidózu ukázala, že bola v skutočnosti sprostredkovaná vrodenými imunitnými odpoveďami, v ktorých výskyt neutrofilov vo vaginálnom  lúmene priamo súvisel s hlásenými symptómami ochorenia. Vzhľadom na negatívny vplyv imunity hostiteľa na progresiu ochorenia je vaginálna kandidóza v súčasnosti považovaná za imunitne sprostredkovanú. Uznanie dôležitosti vrodenej imunitnej reakcie pri riadení zápalových reakcií spojených s týmto ochorením viedlo k mnohým nedávnym poznatkom týkajúcim sa patogenézy ochorenia.

Napriek silnému zápalu a zvýšeného počtu neutrofilov vo vaginálnoom lúmene zostáva záťaž plesňou candida  vysoká. To vyvoláva otázku, prečo sa neutrofily distribuujú do vaginálneho lúmenu, ak v skutočnosti vagínu nechránia? Odpovede môžu spočívať v hormonálnych účinkoch pôsobiacich na imunitu hostiteľa. V podmienkach vysokej hladiny estrogénu je migrácia neutrofilov zastavená Estrogén teda môže podporovať prechodnú, nižšiu  špecifickú imunosupresiu, čo umožňuje nadmerný rast húb.

Na infografike vyššie je znázornený  model imunopatogenézy vaginálnej kandidózy

 a →  Kvasinkové formy C. albicans asymptomaticky kolonizujú vaginálny epitel napriek prítomnosti početných receptorov rozpoznávania vzorov (PRR) na povrchu epitelu. 

b →  C. albicans začína prepínať na hyfu za podmienok indukujúcich morfogenézu → napr. zvýšenie estrogénu, zvýšené vaginálnej pH a narušenie mikrobiómu. Rozšírené rozpoznávanie pomocou PRR, zvýšená biomasa hýf, expresia faktorov virulencie asociovaných s hýfami (kandidalyzín, secernované aspartylproteinázy (SAP)) aktivuje signalizáciu zápalu NLRP3, vyvoláva zápalové cytokíny a chemokíny (napr. IL-1β, alarmy S100A) vaginálneho epitelu, čo vedie k počiatočnej migrácii polymorfonukleárnych leukocytov (PMN) z lamina propria (LP) do vaginálneho lúmenu. 

c → Neschopnosť adekvátne znížiť imunopatologické spúšťače vedie k pokračujúcej expresii vrodených imunitných efektorov vaginálnym epitelom. Tieto počiatočné signály, spojené so sekundárnou amplifikáciou imunitných efektorov rekrutovanými PMN, prispievajú k symptomatickej infekcii a charakteristickej imunopatológii. Zdroj: PLoS Pathog . 2014 04/10

Epikríza ochorenia

Epikríza ochorenia vaginálnej kandidózy začína pri suchej vagíne počas sexuáulnej aktivity, počas, ktorej sa môžu na lúmene vagíny objaviť mikrotrhliny a následnou epiteliálnou inváziou. a produkciou efektorov virulencie.Pri vyššom estrogéne nastávajú vhodné podmienky pre rozvoj zápalovej reakcie.

Rizikovými faktormi sú užívanie antibiotík, sexuálna aktivita, perorálna antikoncepcia s vysokým obsahom estrogénu, tehotenstvo, užívanie inhibítorov sodíkového glukózového kotransportéra 2  a nekontrolovaný diabetes mellitus

Liečba ochorenia

Liečba vaginálnej kandidózy v jej nekomplikovanej podobe pozostáva najmä z perorálnych liekových foriem na predpis alebo voľne predajných topických prípravkov alebo vaginálnych čapíkov. Najbežnejšou triedou antifungálnych liekov používaných na liečbu vaginálnej kandidózy je trieda azolov kvôli ich dobrej biologickej dostupnosti, antifungálnej účinnosti a relatívnej bezpečnosti. Trieda azolov však vykazuje statickú aktivitu, čo si vyžaduje účinnú imunitnú funkciu hostiteľa na pomoc pri riešení symptómov. Bežné voľne predajné azoly sú → klotrimazol 1%–4% lokálny krém na každodenné použitie medzi 1–7 dňami, mikonazol 2%–4% krém na 3–7 dní alebo 100–1000 mg čapík na 1–7 dní dní a tiokonazol 6,5% intravaginálna masť v jednej aplikácii. Naproti tomu azolové farmaká na predpis sú butokonazol 2 % topický krém aplikovaný intravaginálne, terkonazol 0,4 % – 0,8 % denne počas 7 dní alebo 80 mg vaginálny čapík (jeden denne počas 3 dní) a flukonazol 150 mg v jednej perorálnej dávke. V komplikovaných prípadoch alebo častých recidívach sa odporúča dlhšie trvanie počiatočnej lokálnej (napr. 7–14 dní) alebo perorálnej liečby (100–200 mg každých 72 hodín v troch dávkach). Ženy trpiace ťažkým alebo vysoko rekurentným ochorením môžu užívať azolové lieky týždenne, aby sa zabránilo symptomatickým epizódam

Kvasinkové infekcie, ženské ochorenia, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje