bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje vaginálna kandidóza, ženské ochorenia, prírodná lekáreň, dom byliniek

Choroby vaječníkov

Choroby maternice

Choroby prsníkov

Poruchy menštruácie

Choroby počas tehotenstva

Menopauza

Vaginálna kandidóza

práve čítate

Vaginálna kandidóza prírodná lekáreň

Stručne

Pre viac informácii o príznakoch, patogenéze, epikríze, rizikových faktoroch a medicínskej liečbe vaginálnej kandidózy získajte tu.

Liečba ochorenia

Liečbu vaginálnej kandidózy by sme mohli zhrnúť do štyroch oblastí

  • medicínska liečba u gynekológa

  • samoliečba s využítím voľnopredajných liekov

  • alternatívna liečba konzultovaná s liečiteľom

  • alternatívna samoliečba

Medicínska liečba pozostáva najmä z perorálnych liekových foriem na predpis → azolové farmaká  butokonazol 2 % topický krém aplikovaný intravaginálne, terkonazol 0,4 % – 0,8 % denne počas 7 dní alebo 80 mg vaginálny čapík (jeden denne počas 3 dní) a flukonazol 150 mg v jednej perorálnej dávke. V komplikovaných prípadoch alebo častých recidívach sa odporúča dlhšie trvanie počiatočnej lokálnej (napr. 7–14 dní) alebo perorálnej liečby (100–200 mg každých 72 hodín v troch dávkach). Ženy trpiace ťažkým alebo vysoko rekurentným ochorením môžu užívať azolové lieky týždenne, aby sa zabránilo symptomatickým epizódam.

Väčšina žien v produktívnom veku trpí opakovaniami vaginálnej kandidózy a volí samoliečbu s pomocou pomerne účinných voľnopredajných liekov zo skupiny azolov → klotrimazol 1%–4% lokálny krém na každodenné použitie medzi 1–7 dňami, mikonazol 2%–4% krém na 3–7 dní alebo 100–1000 mg čapík na 1–7 dní dní a tiokonazol 6,5% intravaginálna masť v jednej aplikácii. Takto je možné kandidózu pomerne úspešne preliečiť. Hrozí ale riziko nežiadúcich účinkov azolov a riziko súvisiace s relapsami ochorenia, riziko tvorby biofilmov a zvyšovania rezistencie kandíd voči azolom.

Mnoho žien sa v poslednej dobe rozhoduje nielen pri relapsoch kandidózy ale aj pri príznakoch prvého ochorenia  pre návštevu liečiteľa a alternatívnu liečbu. Dôvody hľadáme vo výraznom výskyte invazívnej kandidózy s vysokou úmrtnosťou, asociovanej s rezistenciou na konvenčné antifungálne látky, ako sú azoly a polyény, s ich nedostatočnou farmakokinetikou, zvlášť pri oslabenej imunite, užívaní vysokých dávok širokospektrálnych antibiotík, diabete, návale estrogénov a pod. ako aj nežiaduce účinky, ako je poškodenie obličiek a pečene. Existuje teda mnoho dôvodov a všetky sa zdajú byť dosť rozumné na to, aby ženy hľadali nové a bezpečné formy liečenia vaginálnej kandidózy. Základom alternatívnej liečby vaginálnej kandidózy, je tak ako aj pri iných ochoreniach - prevencia. Prevencia kladie dôraz na disciplínu, ča a uvedomelosť pri dodržiavaní režimových opatrení. Prevencia pri vaginálnej kandidóze je predovšetkým o hygiene, vlastnej, ako aj hygiena partnera, zdržiavaní sa pohlavného styku pri užívaní antibiotík,  vo vysokom štádiu tehotenstva, pri suchej vagíne. Nie je pravda, že kondóm chráni pred infekciou.

Z prírodných produktov na prevenciu a liečbu vaginálnej kandidózy mnohí liečitelia odporúčajú [štúdia od Pericoliniho a kolegov ich odporúčania potvrdzuje] perorálne užívanie a aplikáciu kvasinky saccharomyces cerevisiae, čo sú pivovarské kvasinky. Tradičná čínska medicína pozná bylinnú formulu s významnými účinkami nielen na inhibúcie kandidy, ale aj na tvorbu biofilmov tejto kvasinky. 

Bylinná zmes Cao Huang Gui Xiang [CHGX]na vaginálnu kandidózu

Pomer vyššie uvedených štyroch bylín je 3:2:2:3,  užívateľská dávka je 50 g surovej drogy, resp 5 g bylinnej sušiny denne.

Populárne sú dnes bylinné kúpele a výplachy. Ich výhodou komfortná manipulácia pri kúpeli, významný antibakteriálny a antifungicídny účinok, nulové nežiadúce účinky a čo je podstatné → dobré bylinné zmesi sa dajú vyskladať z domácich byliniek, čiže sú cenovo dostupnejšie než napríklad čínske bylinky a je možné si ich nazbierať z prírody vo voľnom čase.

Bylinný kúpeľ Kandida 1

Bylinný odvar na sedací kúpeľ Kandida 2

Keďˇ sa bližšie pozrieme na vzorec bylinnej zmesi na sedací kúpeľ vidíme, že má významný adstringentný → sťahujúci účinok vďaka vysokému obsahu polyfenolických tanínov a trieslovín. Odporúčame zvýšiť pozornosť pri aplikácii a sledovať či nedochádza k prílišnému vysušovaniu citlivých slizníc vagíny. Je prirodzené, že každá žena pozorne sleduje účinky a riziká toho ktorého prírodného prípravku, pozoruje svoje telo, ako reaguje a vyberie si ten najlepší spôsob svojej liečby.

V prípade prílišného vysušovania slizníc vagíny pri použití sedacích kúpeľov odporúčame vyskúšať bylinné oleje z rastlín s vysokým obsahom polyfenolov macerovaných  v panenskom olivovom oleji.

  • repíkový olej

  • oregánový olej

  • cesnakový olej

  • olej z čajovníka

  • olej z kôry duba letného

Samoliečbu bez podpory liečiteľa volia ženy rebelky, alebo ženy, ktoré plánujú ušetriť nejaké tie peniaze na svojom zdraví. Nič proti milé dámy, systém pokus omyl vedie nakoniec vždy k dobrému výsledku. Odporúčame však vyberať z množiny možných liečebných postupov tie, ktoré majú potenciál naozaj liečiť a nie predať. Okrem toho táto voľba vyvoláva mnoho otázok, prevažne z úst lekárov, bylinkárov, liečiteľov a všetky sú namieste. Odporúčame voliť  menšie dávky prírodných produktov a hlavne, overené zdroje. Vedzte, že aj lekári len skúšajú rôzne terapeutické postupy, samozrejme v dobrej viere vám pomôcť. Vedzte, že 99% všetkých dobrých terapeutických postupov bolo objavených spôsobom pokus omyl. Poslednou a najťažšou otázkou ostáva, či by predsa len nebolo lepšie poradiť sa s niekým, koho možno vy pokladáte za dosť skúseného v tejto oblasti.

Pre všetky prípady si zabezpečte praktickú pomôcku na intímnu hygienu, ktorá sa dá umiestniť na jestvujúcu záchodovú misu.

vaginálna kandidóza, ženské ochorenia, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje