Zvýšený krvný tlak →hypertenziu vnímame v dvoch rovinách: primárna → esenciálna a sekundárna hypertenzia. Sekundárna hypertenzia postihuje 5-10 % hypertonikov, je spôsobená identifikovateľnými príčinami, ako je napríklad diabetes, poškodenie obličiek, a preto má relatívne vyššiu šancu na liečbu. Na druhej strane, esenciálna hypertenzia je získaná viacerými faktormi, ako je strava, vek, životný štýl, stresové faktory. Esenciálna hypertenzia je vo väčšine prípadov výsledkom zvýšeného odporu voči prietoku krvi (celkový periférny odpor), zatiaľ čo srdcový výdaj zostáva normálny.
Keďže jej etiológiu môže byť ťažšie zistiť alebo stanoviť, esenciálna hypertenzia sa ťažšie lieči. Všimnite si prosím, že u deviatich z desiatich hypertonikov nevieme presne určiť príčinu hypertenzie a teda ani presne zacieliť prípadnú kauzálnu liečbu. Sme odkázaní na symptomatické a udržiavacie terapie.
Patogenéza esenciálnej hypertenzie začína prehypertenziou u osôb vo veku 10-30 rokov (zvýšeným srdcovým výdajom); potom prejde do skorej hypertenzie u osôb vo veku 20-40 rokov (u ktorých je výrazná zvýšená periférna rezistencia); potom progreduje do zistenej hypertenzie u osôb vo veku 30-50 rokov; a nakoniec prejde do komplikovanej hypertenzie u osôb vo veku 40-60 rokov, pri ktorej je evidentné poškodenie cieľových orgánov aorty a malých tepien, srdca, sleziny,obličiek, sietnice a centrálneho nervového systému.
Sekundárnu hypertenziu sprostredkovávajú vo väčšine prípadov poškodenie obličiek, diabetes a ochorenia ciev.