Zápal priedušiek práve čítate
čo je nové? ambulancia choroby dýchacích ciest zápal priedušiek
Zápal priedušiek - ambulancia
Stručne
Zápal priedušiek → bronchitída je stav, pri ktorom je sliznica priedušiek infikovaná, zapálená a opuchnutá. Tento stav môže byť akútny alebo chronický. Akútny zápal priedušiek je bežné krátkodobé ochorenie, ktoré sa zvyčajne zlepší v priebehu niekoľkých dní alebo môže trvať niekoľko týždňov, ale vo všeobecnosti ustúpi bez trvalých komplikácií. Na rozdiel od toho je chronický zápal priedušiek závažnejšie dlhodobé ochorenie, ktoré zvyčajne trvá viac ako 3 mesiace a opakuje sa dva po sebe idúce roky.
Pri zápale priedušiek naši klienti priznávajú dráždivý produktívny kašeľ s hustým hlienom, rôzne stupne ťažkostí s dýchaním, nepríjemný pocit na hrudníku mierna horúčka alebo zimnica, niekedy bez horúčky.
V poslednej dobe k nám do lekárne Domu byliniek prichádzajú pacienti s chronickým zápalom priedušiek. Pri osobnej anamnéze zisťujeme prekonanie niektorého z akútnych respiračných syndrómov, najčastejšie SARS Cov 2 → covidu pri súčasnej dvojstupňovej zaočkovanosti.
Štandartná liečba zápalu priedušiek
V prípade že máte diagnostikovaný zápal priedušiek, pravdepodobne viete aj aký je pôvod infekcie. Práve od pôvodu ochorenia závisí bylinná, alebo ak chcete prírodná terapia. Odlíšiť vírusovú infekciu od bakteriálnej v domácich podmienkach v čase cez rok prakticky nie je možné. V prípade sezónnych infekcii (neskorá jeseň až do jari) sa pravdepodobne jedná o vírus, alebo bakteriálnu superinfekciu, čo je kombinácia víru a baktérii. V prípade, že máte v lekárskej správe uvedený marker CRP - C reaktívny proteín, môžete spoľahlivo určiť pôvod infekcie. Hodnoty CRP od 8 mg - 35 /l krvi poukazujú na víruovú infekciu. Pri hodnotách CRP nad 50 mg/l sa jedná o bakteriálnu infekciu. Viac k diagnostike zápalu priedušiek ►.
Pri návšteve lekára obdržíte pri tejto diagnóze niektorý z multisymptomatických liekov obsahujúcich antipyreticky a analgeticky pôsobiaci paracetamol ,alebo antipyreticky, analgeticky a aj antiflogisticky pôsobiacu kyselinu acetylsalicylovú, prípadne ibuprofén. Niekedy sa odporúča aj kofeín na
zvýšenie účinku analgetík. Kysyselina acetylsalicová neselektívne inhibuje enzým cyklooxygenáza,
čím sa znižuje syntéza prostaglandínov, ktoré
zvyšujú citlivosť algogénnych receptorov na
účinok zápalových mediátorov bradykinín a histamín. Z týchto metabolických dráh vyplývajú aj
nežiaduce účinky kyseliny acetalsalicovej. Narušenie cytoprotektívnej funkcie sliznice žalúdka môže vyvolať erózne zmeny, čím sú ohrození predovšetkým pacienti so žalúdočnými vredmi. Riziko narušenia
sliznice je zvýšené pri infekcii Helicobacterom
pylori. Riziko gastrointestinálnych nežiaducich
účinkov je vyššie pri súčasnom užívaní kyseliny acetylsalicovej s inými nesteroidovými antiflogistikami. Tým,
že ASA má aj antiagregačný účinok, môže vyvolať silnejšie krvácanie. Užívanie kyseliny acetylcalicovej môže vyvolať reverzibilné poruchy glomerulárnej filtrácie,
retenciu sodíka a vody. Pri dlhodobom užívaní
sa zvyšuje riziko vzniku analgetickej nefropatie,
čo vedie pomaly k zlyhaniu obličiek. Inhibíciou
COX sa súčasne zvyšuje hladina leukotriénov,
čo môže u skupiny senzitívnych ľudí trpiacich
astmou bronchiale vyvolať alebo zhoršiť symptómy ochorenia. Ide o pacientov, ktorí majú
tzv. "aspirínovú astmu". Lieky obsahujúce paracetamol alebo ibuprofén pôsobia na iných metabolických dráhach. Pri prekročení obyklých dávok alebo pri dlhodobom užívaní ich pečeň nedokáže metabolizovať a stávajú sa hepatotoxickými. (PharmDr. Andrea Gažová, PhD, Prakt. lekárn., 2016; 6(1): 13-15)
Nie je preto prekvapujúce, že vzhľadom na mnohé nežiadúce účinky multisymptomatických liekov mnohí z nás hľadajú alternatívne možnosti terapie. Bylinná liečba zápalu priedušiek ponúka riešenie. Sú byliny, ktoré dokážu ak nie zábraniť, tak aspoň sťažiť prístup vírom a baktériám k hostiteľským bunkám. Sú to bylinky s vyšším obsahom trieslovín - repík, krvavec, kôra duba alebo vŕby. Potom sú to bylinky s vyslovene antivirotickými účinkami - šalvia, medovka, plod bazy čiernej alebo kapucínka.
Bylinky si zastanú svoje miesto aj pri potláčaní symptómov zápalu priedušiek, ako sú bolesti hlavy a vysoká telesná teplota - kvet bazy čiernej, lipa, rumanček., materina dúška, skorocel..
Pri prírodnej liečbe zápalu priedušiek nezabudnite na pravidelný prísun tekutín, majte poruje cesnak so zázvorom a samozrejme med, ktorý má blahodárne účinky na dýchacie cesty
Odporúčam viac využívať vlažné zábaly s medom, repíkom, listom lopúcha a skorocelu. Rumančeková inhalácia môže pomôcť nástupu produktívneho uvoľňujúceho kašľa. Neodporúčam inhalovať slané roztoky.