bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje zápal semenníkov, zápal nadsemenníkov, epididymitída, ambulancia, dom byliniek

Vrodené vady  semenníkov

Systémové ochorenia  semenníkov

Zápal semenníkov práve čítate

čo je nové?  ambulancia   ochorenia semenníkov  zápal semenníékov

Zápal semenníkov  ambulancia

Stručne

Zápal semenníkov a nadsemenníkov → orchiepididymitída, je relatívne bežný klinický stav, ktorý sa vyskytuje v akútnej alebo v chronickej forme.  V prípade postihnutia len nadsemenníka hovoríme o epididymitíde.

Patológia zápalu semenníkov

Faktory vyvolávajúce zápal nadsemenníka bývajú najčastejšie infekčné, neinfekčné (napr. obštrukcia močových ciest, vplyv niektorých liekov atď.), prípadne idiopatické.

Všeobecne akceptovanou cestou infekcie pri epididymitídach je vzostup mikroorganizmov z močovej rúry pri zápaloch dolných močových ciest (uretritis, prostatitis, cystitis). Sexuálne aktívni muži mladší ako 35 rokov sú častejšie infikovaní Chlamydiou trachomatis a Neisseriou gonorrhoea – teda pohlavne prenosnými chorobami. Starší pacienti (najmä tí, ktorí podstúpili urogenitálnu operáciu) a jedinci s anatomickými abnormalitami majú väčšinou dokázanú infekciu močových ciest spôsobenú gram negatívnymi baktériami (hlavne enterokokmi – typicky Escherichia coli). Zápaly nadsemenníka však nie sú obmedzené na konkrétny vek a muži, ktorí praktizujú análny pohlavný styk (v kombinácii napr. s abnormalitami močového traktu), sú vystavení vyššiemu riziku epididymitídy spôsobenej kmeňmi Enterobacteriaceae. Mykotickí vyvolávatelia (napr. Candida species) sú len veľmi zriedkavými príčinami epididymitíd. Urogenitálna tuberkulózna epididymitída je najčastejšou a väčšinou chronickou formou extragenitálnej TBC. Mycobacterium tuberculosis sa zvyčajne rozšíri do nadsemenníka, ale zriedkavo to môže byť dôsledkom hematogénneho alebo lymfatického šírenia z lézií prostaty alebo močového mechúra, ktoré sú zase sekundárne k renálnym TBC ložiskám. Akútna epididymitída býva prítomná aj po zavedení uretrálneho katétra, po transuretrálnych diagnostických a chirurgických manipuláciách.

Diagnóza sa vo všeobecnosti zakladá na anamnéze, hodnotení príznakov a klinických nálezov. Sexuálne aktívni pacienti s akútnou epididymitídou by sa mali vyšetriť na pohlavne prenosné choroby, bez ohľadu na ich vek. Ďalšie laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia sú potrebné na vylúčenie iných stavov (napr. torzia intraskrotálnych orgánov a pod.). Viac ako 85 % bakteriálnych kmeňov spôsobujúcich akútnu epididymitídu je citlivých na fluorochinolóny a tretiu generáciu cefalosporínov.  Chronická epididymitída nebola doteraz tak dôkladne skúmaná ako akútny zápal nadsemenníka.  (zdroj: doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD.)

Príznaky zápalu semenníkov

Akútna epididymitída je sprevádzaná bolesťou a opuchom s príznakmi trvajúcimi menej ako 6 týždňov. Tento klinický obraz sa zvyčajne vyvíja v priebehu niekoľkých dní a je zväčša jednostranný. Bez adekvátnej liečby dôjde k ďalšiemu rozšíreniu procesu na semenník.

Diagnostika zápalu semenníkov

Parametre 

Trvanie príznakov 

Intenzita bolesti 

Veková skupina 

Nauzea/vracanie

Kremasterov reflex

Poloha semenníka

Prehnovo znamenie

Výtok/močové príznaky 

Citlivosť/napätie 

Horúčka 

Pyúria 

Leukocytóza

Akútna epididymitída 

niekoľko dní

mierna až stredná

všetky

vzácne

prítomný

normálna neobvyklá os

zmiernenie bolesti 

bežne prítomné 

lokalizované

možná 

bežne prítomná 

bežne prítomná 

Torzia semenníka 

niekoľko hodín 

silná/výrazná 

15 - 30

možné 

zvyčajne chýba 

abnormálna elevácia 

zhoršenie bolesti 

vzácne 

difúzne 

vzácne

vzácne vzácne 

vzácne

Skrut prívesku semenníka 

niekoľko hodín 

mierna až stredná 

deti 

vzácne 

prítomný 

hmatateľný uzlík;

zhoršenie bolesti 

vzácne 

difúzne 

nie 

vzácne 

vzácne 

Diagnosticky je potrebné potvrdiť zápal semenníkov vylúčením torzie semenníkov, torzie príveskov semenníka, skrotálnej hernie, karcinómu semenníkov, bolestivej varikocely, traumy intraskrotálnych orgánov a pod. Všeobecne, vek pacienta, jeho anamnéza, klinické príznaky, laboratórne a USG nálezy zvyčajne umožňujú rozlišovať medzi rôznymi postihnutiami. Nedávna metaanalýza 20 štúdií preukázala 90 % senzitivitu a 97 % špecifickosť USG zistenia torzie testis.  Približne 40 % pacientov má orchitídu 5–10 dní po počiatočnej parotitíde, sekundárne môže byť zápalovo postihnutý aj ipsilaterálny nadsemenník. (zdroj: doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD.)

Niektoré klinické a laboratórne nálezy pri epididymitíde 

„Pozitívna kultivácia moču (> 10 000 cfu/ml) 

„Horúčka > 38,5 °C „

Erytém kože skróta „

Leukocytóza v krvi > 11 000/mm³ „

Zvýšený C-reaktívny proteín v krvi 

„Uretritída (> 4 leukocyty/hpf) „

Postihnutie priľahlého semenníka

cfu – colony forming unit (jednotka tvoriaca kolónie = jednotka používaná v mikrobiológii na odhad počtu životaschopných baktérií alebo buniek húb v analyzovanej vzorke), hpf – high power field (vysoko výkonné pole; pri použití vo vzťahu k mikroskopii odkazuje na zorné pole pod maximálnym zväčšovacím výkonom použitého objektívu; toto často predstavuje 400-násobné zväčšenie; využíva sa vo vedeckých prácach)

Liečba zápalu semenníkov

Liečba zápalu nadsemenníkov a semenníkov sa zameriava na potlačenie infekcie a zároveň na zlepšenie príznakov. Antimikrobiálna terapia je teda mimoriadne dôležitá. Všeobecne sa odporúča pokoj na lôžku, elevácia a lokálne chladenie semenníkov, aplikácia protizápalových mastí, analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky atď. Terapia sa dá väčšinou realizovať ambulantne. Hospitalizácia je potrebná u mužov s multimorbiditou, silnou bolesťou, vysokou horúčkou alebo pri nedostatočnej spolupráci pacientov. Pri použití primeranej diagnostiky a antimikrobiálnej terapie je chirurgická liečba nevyhnutná len zriedka a zahŕňa najmä epididymektómiu, orchiektómiu alebo kompletné odstránenie intraskrotálnych orgánov. Tieto postupy by sa mali obmedziť na mužov s refraktérnou epididymitídou a na pacientov so sekundárnymi infarktmi semenníkov. V dôsledku väčšej efektivity modernej konzervatívnej (najmä antimikrobiálnej) terapie je čoraz menej potrebná incízia a drenáž abscesov v oblasti akútne zapáleného nadsemenníka.

Antibiotická liečba by sa mala začať už pri klinickom podozrení na epididymitídu, s prihliadnutím na najpravdepodobnejšie vyvolávajúce patogény a s ohľadom na dobrý prienik vybraného antimikrobiálneho liečiva do zapáleného nadsemenníka. Nedávna štúdia preukázala, že > 85 % bakteriálnych kmeňov je stále citlivých na fluórochinolóny a cefalosporíny tretej generácie. Sexuálne aktívni, mladší (< 35 rokov) muži by mali byť liečení ceftriaxonom, prípadne doxycyklínom alebo ofloxacínom, a to aj so súčasným preliečením ich sexuálnych partnerov. U pacientov s potvrdeným zápalom semenníkov je liečba sexuálnych partnerov povinná, aby sa zabránilo reinfekcii a šíreniu pohlavne prenosných ochorení. U starších (> 35 rokov) jedincov sa odporúča iniciálna perorálna liečba levofloxacínom alebo ofloxacínom. 

Pozn.: Komisia pri Európskej urologickej spoločnosti (EAU – European Association of Urology) nedávno implementovala regulačné podmienky týkajúce sa použitia fluorochinolónov v urológii v dôsledku vedľajších účinkov tejto skupiny liekov. Zatiaľ neexistujú jednoznačné smernice o dĺžke aplikácie antimikrobiálnej terapie, ale nedávny konsenzus odborníkov EAU predstavil nový, logický diagnostický a liečebný algoritmus pre dospelých mužov s akútnou epididymitídou → jedno antibiotikum alebo kombinácia dvoch antibiotík aktívnych proti chlamydia trachomatis a Enterobacteriaceae Pri závažnej infekcii je potrebné zvážiť parenterálnu liečbu Ak sa príznaky nezlepšia do troch dní, je potrebná kontrola pacienta a väčšinou zmena ATB podľa výsledku iniciálne odobratej kultivácie. Bolesť a opuch nadsemenníka bežne pretrvávajú 7 až 10 dní, ale epididymálne indurácie bývajú hmatné ešte niekoľko týždňov po skončení liečby. V prípadoch perzistencie klinického a fyzikálneho nálezu 6 až 8 týždňov po ukončení antimikrobiálnej terapie je potrebné myslieť na prítomnosť menej bežných vyvolávateľov → huby, TBC a pod.

zápal semenníkov, zápal nadsemenníkov, epididymitída, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje